0

۴۸ درصد از اراضی کشاورزی کردستان تثبیت شد

۴۸ درصد از اراضی کشاورزی کردستان تثبیت شد
بازدید 37

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام و المسلمین سید حسین حسینی عصر یکشنبه به خبرنگاران رسانه‌های استان، درباره ارائه گزارش عملکرد اجرای قانون حدنگار در سال ۱۴۰۲، اظهار کرد: در راستای تشکیل پرونده، تثبیت و صدور سند مالکیت اراضی کشاورزی در استان کردستان، ۱۲ قرارداد با رویکرد صدور اسناد مفروزی برای اراضی زراعی و کشاورزی با شرکت‌های مشاور در سطح استان منعقد شده است.
وی افزود: تعداد ۷ قرارداد آن تحت عنوان «تهیه نقشه و تطبیق و مستند سازی مناطق کشاورزی (زراعی و باغی) تا مرحله تثبیت» مربوط به مناطقی که فاقد نقشه قطعاتی مفروزی است و تعداد ۵ قرارداد آن تحت عنوان «تطبیق و مستند سازی مناطق کشاورزی زراعی و باغی تا مرحله تثبیت» مربوط به مناطقی که دارای نقشه قطعاتی مفروزی اراضی هستند؛ است. رئیس کل دادگستری کردستان خاطرنشان کرد: شرکت‌های مشاور تاکنون در اجرای قراردادهای منعقده تعداد ۱۸ هزار و ۴۵۹ پرونده را به مساحت ۲۶ هزار و ۵۵۰ هکتار تشکیل داده‌اند که در سال جاری تعداد ۹ هزار و ۸۶۰ قطعه از اراضی کشاورزی استان و در مجموع تاکنون مقدار ۴۳۶ هزار و ۶۲۶ هکتار معادل ۴۸ درصد از اراضی کشاورزی استان کردستان تثبیت و منجر به صدور سند مالکیت شده‌اند. حجت‌الاسلام حسینی گفت: در راستای مناطق حاشیه نشین و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و بافت مسکونی روستایی نیز قرارداد تهیه نقشه مناطق حاشیه نشین به میزان ۱۰۰ هکتار و قرارداد تهیه و جانمایی نقشه شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و بافت مسکونی روستایی به میزان یک‌هزار و ۵۰ هکتار و قرارداد تکمیل، بروزرسانی، تهیه و جانمایی نقشه مناطق شهری و حومه به میزان ۲۰۰ هکتار با شرکت‌های مشاور منعقد شده و تماماً نیز محقق شده است.
وی یادآور شد: نقشه‌های مربوطه در مرحله اخذ تائیدیه از سازمان نقشه برداری کشور هستند. حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی بیان کرد: قرارداد تهیه و جانمایی نقشه سایر دستگاه‌ها به میزان ۲ هزار قطعه به دلیل تهیه نقشه املاک و اراضی دستگاه‌های اجرایی با شرکت مشاور منعقد شده که بیش از ۹۸ درصد قرارداد تحقق یافته و در مرحله تثبیت و صدور سند است. وی ادامه داد: در راستای پاسخ استعلامات الکترونیک در سال جاری تاکنون تعداد ۳۲ هزار و ۴۱۰ فقره استعلام الکترونیکی به ادارات ثبت سطح استان واصل شده که میزان ۳۱ هزار و ۷۵۶ مورد معادل ۹۸ درصد آن‌ها در بازه زمانی تعیین شده دو روز ارسال پاسخ شده است.
رئیس کل دادگستری استان کردستان اظهار کرد: در راستای ثبت خلاصه معاملات الکترونیکی در سال جاری تاکنون تعداد ۳۸ هزارو ۹۴۵ فقره خلاصه معامله الکترونیکی به ادارات ثبت سطح استان واصل شده که میزان ۲۸ هزار و ۸۰۰ فقره معادل ۹۹.۵ درصد آن‌ها در بازه زمانی تعیین شده دو روز ثبت سیستم شده‌اند. حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی بیان کرد: در راستای تبدیل اسناد مالکیت تک برگ به تک برگ در سال جاری تاکنون تعداد ۳۸ هزار و ۱۳۵ فقره سند تک برگ حدنگار تعویض و چاپ و صدور مجدد شده‌اند.
وی اضافه کرد: همچنین در راستای تبدیل اسناد دفترچه به تک برگ در سال جاری تاکنون تعداد ۸ هزار و ۵۳۵ فقره سند دفترچه‌ای تعویض و تبدیل به سند تک برگ حدنگار شده‌اند. رئیس کل دادگستری کردستان خاطرنشان کرد: در راستای قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی در سال جاری مجموعاً ۱۶ هزارو ۱۷۶ رأی برای همین تعداد پرونده (۱۱ هزار و ۱۶۰ فقره رأی مثبت و ۴ هزار و ۲۵۲ فقره رأی منفی و ۷۵۵ فقره رأی مثبت بدون جلب نظر کارشناس) در هیئت‌های موضوع قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی ساختمان‌های فاقد سند رسمی مستقر در واحدهای ثبتی تابعه صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (۹۵۳۴ رأی) ۶۹ درصد رشد داشته است. رئیس کل دادگستری استان کردستان گفت: در راستای قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن در سال جاری تاکنون و با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کردستان برای تعداد ۳ هزار و ۴۴۴ فقره از املاک و خانه‌های روستایی و تعداد ۳۷۷ فقره از املاک شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت سند مالکیت حدنگار ثبت و صادر شده است.
وی با اشاره به تعداد اسناد مالکیت صادره در سال جاری عنوان کرد، افزود: تاکنون تعداد ۷۲ هزار و ۴۰۰ فقره سند مالکیت حدنگار اعم از تک برگ به تک برگ، دفترچه به تک برگ در اجرای قانون ساماندهی، در اجرای قانون تعیین تکلیف و..) در ادارات ثبت اسناد تابعه استان ثبت و صادر شده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷ درصد رشد داشته است.

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم ایران مدیکال منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *