0

تاج تاریخی ساسانیان با مواد منفجره نابود شد! + عکس

تاج تاریخی ساسانیان با مواد منفجره نابود شد! + عکس
بازدید 64

به گزارش اقتصاد آنلاین، نگاره صخره‌ای بهرام دوم در دهکده سراب_بهرام در سه کیلومتری نورآباد ممسنی قرار دارد. این اثر در ۱۲ اسفند ۱۳۱۵ به شماره ۲۷۸ به ثبت ملی رسیده است. بر اساس تصاویر منتشر شده در قسمتی از این نقش نگاره آثار برخورد ترقه یا مواد آتش زا مشاهده می شود. این اثر تاریخی از جمله آثار تاریخی محسوب می شود که فاقد نگهبان است. 
میراث خبر با اعلام جزییات آسیب به این اثر تاریخی نوشت: نبود نگهبان و حفاظ مناسب برای آثار تاریخی فاجعه‌ای دیگر را رقم زد. این بار هدف نقش‌برجسته‌ای است که سند محکمی در تاریخ ایران به شمار می‌رود. به نظر می‌رسد این بنا هم قربانی چهارشنبه سوری شد که بسیاری از،آثار تاریخی ایران همچون گنجنامه به آن دچار شده‌اند.
کارشناسان و متخصصان میراث‌فرهنگی خواستار سریع بازسازی این اثر هستند.

حسین فیضی، دکترای باستان‌شناسی و پژوهشگر دوره ساسانیان نوشت: بازدید میدانی از نقش برجسته بهرام دوم یکی از مهم‌ترین نقش برجسته‌های ایران نشان می‌دهد که خطرات بسیاری آن را تهدید می‌کند و هیچ اقدام حفاظتی متناسب با اهمیت این نگاره انجام نمی‌شود.
در جدیدترین صدمه به نقش برجسته آثاری از مواد منفجره ( ترقه) بر تاج بهرام دوم قابل مشاهده است.احتمالا در جشن چهارشنبه‌سوری این اتفاق ناخوشایند رخ داده است.
نگاره صخره‌ای بهرام دوم در دهکده سراب_بهرام در سه کیلومتری نورآباد ممسنی قرار دارد. این اثر در ۱۲ اسفند ۱۳۱۵ به شماره ۲۷۸ به ثبت ملی رسیده است.
کلیات این نگاره بیانگر حضور درباریان در کنار پنجمین شاهنشاه ساسانیان بهرام_دوم است. بهرام_دوم بر تختی نشسته و به صورت تمام‌رخ از روبه‌رو به تصویر درآمده، تاج بر سر او کاملا با تاج‌های او روی سکه‌هایش مطابقت دارد. تاج او در نگاره متشکل از دو بال پرنده شکاری نماد ایزد بهرام (ورثرغنه) ایزد پیروزی در آیین زرتشتی است که گوی بزرگی روی دو بال دارد.
در این نگاره و در سمت چپ شاهنشاه ساسانی شمایل دو شخص حجاری شده‌. نفر اول کاملا آشنا و به‌خاطر علامت قیچی بر کلاهش مشخص است که باید موبد مخوف کرتیر(کردیر) حافظ روح و روان بهرام دوم باشد. نفر دوم بر اساس علامت ویژه بر کلاهش بایر پاپک_بیدخش است، او در آن دوره بیدخش زمان بهرام و بعد از شاهنشاه و موبد کرتیر قدرتمندترین شخص دربار ساسانیان بوده. سمت راست شاهنشاه شمایل دو شخص دیگر حجاری شد، که تعیین هویت آنها به دلیل نبود علامت ویژه‌ای بر کلاه‌شان به صورت قطعی مقدور نیست، اما می‌توان حدس زد که شاید یکی از آن دو نفر “وهونم”و دیگری “اردشیرقارن” از هواخواهان بهرام دوم باشد.
با این توضیح کوتاه اهمیت فراوان این اثر منحصر به فرد از دوره ساسانیان کاملا مشخص می‌شود.‌ امید است مسئولان اقدامی جدی برای حفاظت این اثر انجام دهند.

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم ایران مدیکال منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *