0

بازی های محلی عراق

بازی های محلی عراق
بازدید 76

بازی های محلی عراق

مجموعه: بازیهای محلی

بازی‌های پرطرفدار عراقی

 
تعدادی از بازی های محلی عراق
بازی‌های محلی در میان مردم عراق خیلی متداول بوده و طرفداران بسیاری دارد. دراین مقاله چند تا از بازی‌های پرطرفدار در بین بچه ها و نوجوانان عراقی را معرفی می کنیم.
بازی های محلی عراق
تیله بازی یا لعبة الدعبل
تیله بازی یکی از بازی‌هایی است که در گذشته در ایران هم شایع بوده‌است. این بازی دارای تعدادی گلوله های رنگی شیشه‌ای است و در بیشتر وقتها بچه ها برای تفریح با آن‌ها بازی می‌کنند. شواهد نشان می دهد که این بازی از زمان وجود انسان بوده است. انسان‌ها در عصر حجر از گل رس، با دست تیله درست می کردند.
 
شواهد دیگر این بازی را به رومیان، مصریان و حتی اقوام دوران قبل از اسلام نسبت می‌دهند. تیله بازی در عراق دارای انواع گوناگونی مانند الصول، الفرفوری، ابو الشعرایة، الطنبل و الزقج است. تیله بازی یکی از بازیهای زیبا و دوست داشتنی در عراق است و هنوز بین بچه ها متداول است.
 

لعبة الدعبل

 
بازی النواعیر یا مصرع  
بازی نواعیر همان مشاعره در ایران هست. در این بازی افراد باید با اتکا به حافظه خود، شعرهایی را می خوانند و  آخرین حرف از بیت خوانده شده به وسیله رقیب خود را به عنوان نخستین حرف از یک بیت جدید استفاده می کند. این بازی تا وقتی که یک شرکت‌کننده نتواند بیتی را بخواند، ادامه دارد.
 
بازی سبع سیفونات 
در بازی سبع سیفونات دو تیم وجود دارد. یک تیم هفت در نوشابه را روی یکدیگر می چیند و قدری از آن دور می‌شوند. آنگاه یکی از افراد تیم از فاصله‌ای معین شده با یک توپ درهای نوشابه را هدف میگیرد. بعد از اینکه درب‌های نوشابه بر روی زمین ریخت فرار می‌کند تا تیم مقابل او را نگیرند. این بازی مانند هفت سنگ است که در ایران هم بازی می شود.
 
بازی غمیضان 
بازی غمضیان همان بازی قایم باشک ایرانی است. این بازی این گونه اجرا می‌شود که یک نفر چشم‌های خود را می‌بندد و تا ده می‌شمارد و دیگر بازیکنان باید در این زمان خود را مخفی کنند. با پایان شمارش اولین نفری که پیدا شود باید چشم بگذارد و بازی به همین گونه ادامه پیدا می کند.
 

بازی غمیضان

 
بازی بلبل و حاح
این بازی در مناطق جنوبی عراق متداول است و در لهجه‌ بغدادی با نام “الصگلة ولاگ” معروف است. وسایل مورد احتیاج این بازی چند تکه چوب کوچک و یک تکه چوب بزرگ است. تقریبا این بازی قدری به بازی بیسبال آمریکایی و الک دولک ایرانی شبیه است. در این بازی با چوب بزرگتر به دیگر چوب‌ها ضربه زده می‌‌شود، به گونه ای که چوب‌های کوچک‌تر به هوا پرتاب می‌شوند.
 

بازی بلبل و حاح

 
بازی عکس یا عکس‌ها
بازی عکس‌ها با کارت‌هایی که دارای عکس‌ فوتبالیست‌ها یا شخصیت‌های کارتونی است، انجام می‌ گیرد. این بازی برای کودکانی که وضعیت مالی پایینی دارند با عکس‌های روی جعبه کبریت انجام می‌ گیرد.
 
بادبادک کاغذی
پسران در عراق برای ساخت بادبادک کاغذی مهارت دارد و بچه‌ها اغلب بر سر ارتفاع و بلندی دم بادبادک با همدیگر رقابت می‌کنند.
 

بازی‌ بادبادک کاغذی

 
بازی چرخ 
بازی چرخ یک بازی مشترک میان دختر‌ها و پسرها است. در این بازی ابتدا یک لاستیک دوچرخه یا ماشین تهیه می‌ کنند و بازی این گونه انجام می‌شود که به لاستیک یک سیم یا طناب محکم بسته می‌شود و با آن بازی می‌کنند.
 

بازی‌ چرخ

  
الحبل
الحبل یا طناب بازی یکی از بازی‌های شایع بین دختران است که هنوز نیز انجام می‌شود.
 

بازی‌ الحبل

 
التوکی
التوکی یا بازی لی لی ویژه دختر بچه‌ها است. در بازی التوکی نخست چند مربع روی زمین کشیده می‌شود. بازی این گونه شروع می‌شود که یک تکه سنگ از فاصله معینی به زمین پرتاب می‌شود، سنگ باید از مربع‌ها عبور کند و بر روی مربعی که از پیش مشخص شده است بیفتد.
 
چنانچه سنگ در جای معین شده افتاد فرد با لی لی از روی مربع‌ها به صورت رفت و برگشت عبور می‌کند. در این بازی از همه مربع‌ها به جز مربعی که سنگ بر روی آن قرار دارد باید عبور کند.
 

بازی التوکی

 
بیت بیوتی
بازی بیت بیوتی یا همان خاله بازی ایرانی که در این بازی هر کدام از دخترها با اسباب‌بازی‌هایی که معمولا از وسایل خانه برداشته می‌شود یا وسایلی که مانند آن است، این بازی را انجام می‌دهند. آن‌ها با چادرهای خود به مهمانی می‌روند و مهمانی خود را به صورت یک دورهمی دوستانه یا به شکل مادر دختری برگزار می‌کنند. 
 

بازی بیت بیوتی

 
گردآوری: بخش سرگرمی بیتوته
 

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم ایران مدیکال منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *