0

جشنواره رسانه و عدالت باعث پیشگیری ازوقوع جرم و جلب رضایتمندی شود

جشنواره رسانه و عدالت باعث پیشگیری ازوقوع جرم و جلب رضایتمندی شود
بازدید 22

به گزارش خبرنگارمهر، یدالله موحد، ظهر یکشنبه درآئین تجلیل از هیأت داوران و عوامل اجرایی برگزاری اختتامیه چهارمین جشنواره رسانه و عدالت استان کرمان اظهار داشت: هدف برگزاری این جشنواره انعکاس عملکرد دستگاه قضائی استان است و بایستی ببینیم که برگزاری این جشنواره در پیشگیری از وقوع جرم و کاهش ورودی پرونده‌ها مؤثر بوده است یا خیر؟ و چه میزان منجر به جلب رضایت عمومی و رضایتمندی مردم از دستگاه قضائی شده است؟ و در این مسیر گام برداریم.
وی افزود: جشنواره رسانه و عدالت از ابداعات دادگستری کل استان کرمان بود، اما کم کم استان‌های دیگر نیز از تعامل رسانه‌ها و دستگاه عدلیه استقبال کردند و هم اکنون این جشنواره جایگاه خود را در ستاد مرکزی قوه قضائیه پیدا کرده است.
مدیرکل امور استان‌های قوه قضائیه گفت: از آنجائیکه اطلاع رسانی یکی از سیاست‌های اولویت دار دستگاه قضائی و مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز است قوه قضائیه آنچنان که شایسته است اطلاع رسانی را انجام نمی‌دهد و مقام معظم رهبری نیز به این موضوع اشاره کرده بودند که قوه قضائیه چهره رسانه‌ای خود را به خوبی نشان نمی‌دهد.
موحد، افزود: در زمان تصدی پست من درسمت رئیس کل دادگستری استان کرمان، بر این اساس سیاست‌های قوه قضائیه و منویات مقام معظم رهبری موضوع برگزاری جشنواره رسانه و عدالت دردستور کار قرارگرفت و موفق به برگزاری اولین جشنواره رسانه و عدالت در کرمان شدیم.
رئیس کل سابق دادگستری استان کرمان بیان داشت: امراطلاع رسانی ۶ عنصردارد که بایستی مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد، عنصر اول فرستنده پیام است، در قوه قضائیه فرستنده پیام دادگستری یا سازمان‌های تابعه، وکلا و کارشناسان و هر کسی که بنحوی در توسعه و تعمیق عدالت سهمی دارد، می‌باشد.
وی افزود: عنصر دوم محتوا و متن پیام است و این اهمیت فراوانی دارد که هدف از انتقال پیام چه چیزی می‌باشد؟ اهداف ارسال پیام می‌تواند امور مربوط به قوه قضائیه، شفافیت، افزایش دانش حقوقی احاد جامعه، مباحث مربوط به پیشگیری از وقوع جرم، مسائل مربوط به تثبیت مالکیت، مسائل مربوط به حقوق اصحاب دعوی و دیگر مطالب به عنوان یک پیام دردستور کار فرستنده پیام قرار گیرد.
یدالله موحد، تصریح کرد: عنصر سوم این است که مخاطب پیام چه کسی می‌باشد؟ می‌تواند عموم مردم یا قشر خاصی از مزدم مخاطب پیام قرار گیرند.
موحد، بیان داشت: وسیله ارتباطی بین سه عنصر فرستنده پیام، متن پیام و دریافت کننده پیام، رسانه‌ها می‌باشند که عنصر چهارم اطلاع رسانی در دستگاه عدلیه می‌باشند.
مدیرکل امور استان‌های قوه قضائیه تصریح کرد: عنصر پنجم فرآیند ارسال پیام می‌باشد و این فرآیند از زمان صدور تا دریافت پیام اهمیت فراوانی دارد که همان زنجیره اتصالی است که پیام به مخاطب می‌رسد.
وی افزود: عنصر ششم اطلاع رسانی اثربخشی پیام می‌باشد و اطلاع رسانی یک پیام باید اثربخشی لازم را داشته باشد و درصورتی که یک پیام اثربخشی لازم را نداشته باشد آن پیام بیهوده خواهد بود و کارآمدی و اثربخشی دو مقوله مهم ارسال پیام است بایستی در کنار کارآمدی، یک پیام اثربخش نیز باشد.

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم ایران مدیکال منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *