0

آزادی ۶۱۱ زندانی جرائم غیر عمد در آذربایجان شرقی

آزادی ۶۱۱ زندانی جرائم غیر عمد در آذربایجان شرقی
بازدید 28

به گزارش خبرگزاری مهر، رسول هاشمی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ستاد دیه تنها متولی آزادی زندانیان جرایم غیر عمد است، افزود: ستاد دیه استان در سال‌جاری از ابتدا تاکنون ۶۱۱ نفر از زندانیان غیر عمد با کمک خیران آزاد کرده است.
وی ادامه داد: از این تعداد ۵۹۴ نفر زندانیان آزاد شده غیر عمد مرد و ۱۷ نفر زن بوده و ۳۷۵ نفر آنها محکوم مالی، ۲۰۲ آنها به خاطر مهریه و ۵۲ آنها به علت نفقه و فرزند مشترک بودند.
هاشمی اضافه کرد: محکوم دیه ناشی از حوادث کارگاهی نداشتیم با توجه به دستورالعملی که در ترغیب افراد به بیمه‌ها بوده توانستیم از زندانی شدن افراد جلوگیری کنیم و در تصادفات رانندگی نیز با هماهنگی صندوق خسارات بدنی تاکنون زندانی محکوم دیه ناشی از تصادفات نداریم.
وی بیشترین تعداد آزادی زندانیان غیر عمد را مربوط تبریز با توجه به نفوس جمعیتی آن عنوان و بیان کرد: پس از آن هم با توجه به ضریبی پنجم فروردین مشخص خواهد شد مراغه یا اهر در رده بعدی قرار می‌گیرد.
هاشمی با اعلام اینکه برای هر روز ۱/۸ نفر در سال جاری آزادی جرایم غیر عمد داشتیم، گفت: حدود ۲۵۰ نفر در حال حاضر در زندان هستند که میزان بدهی آنها ۴۰۰ میلیارد تومان برآورد شده که اگر ۱۰۰ میلیارد آن توسط خیران جمع آوری شود نسبت به آزادی آنها اقدام می‌کنیم.
معاون ستاد دیه آذربایجان شرقی همچنین بز برگزاری جشن گلریزان همزمان با ۱۸ فروردین پس از افطار در سالن پتروشیمی تبریز خبر داد و گفت: امیدواریم با برگزاری این جشن که در کشور در نوع خود بی نظیر است بتوانیم با آزادی زندانیان غیر عمد موجب شادی خانواده‌ها باشیم.
هاشمی افزود: با آزادی زندانیان غیر عمد از یک طذف شاهد ورود تعداد دیگری زندانی به زندان هستیم که آن هم در نتیجه پرونده افراد جدید و موارد رسیدگی‌های جدید است.
وی یادآور شد: به استناد ماده یک ستاد دیه، این ستاد در رسیدگی به جرایم غیر عمد فعالیت دارد و نتیجه آن باید آزادی زندانیان باشد و ستاد دیه حق رسیدگی به پرونده جرایم عمد و حق ورود به آنها را ندارد.
هاشمی در ادامه به کمک‌های مجموعه‌های صنعتی به جای تاج گل و ضیافت نیز اشاره و بیان کرد: ۴۴۰۰ خانواده و مجموعه صنعتی در طول چهار سال گذشته کمک کردند که فقط از قبال آن یکهزار و ۱۰۰ زندانی آزاد شدند.
وی همچنین کمک مالی خیران خارج از کشور را که در کشورهای نروژ، آلمان و ترکیه اقامت دارند، بیش از ۲۰۰ میلیون تومان اعلام کرد.
هاشمی در ادامه پیشگیری از وقوع اتفاقات را موضوع مهمی دانست و تاکید کرد: در موضوع مهریه، معاملات و داد و ستد باید خیلی دقت کرد که بیشترین اختلافات حقوقی ناشی از نبود دقت در هنگام معاملات است که پیامدهای سختی دارد.
معاون ستاد دیه آذربایجان شرقی از خانواده‌ها درخواست کرد زمان ازدواج جوانان واقع بینانه در موضوع مهریه دقت و تصمیم گیری کنند و بیشتر در موارد اختلافی به فکر صلح و سازش باشند.

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم ایران مدیکال منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *