0

توسعه متوازن از اهداف مدیریتی جدید آذربایجان شرقی است

توسعه متوازن از اهداف مدیریتی جدید آذربایجان شرقی است
بازدید 30

به گزارش خبرنگار مهر، مالک رحمتی عصر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: اولویت بندی‌های عاجل، میان مدت و دراز مدت در این زمینه با کسب نظرات کارشناسی صاحب نظران به انجام رسیده است که اتمام تعداد ۳۳ عنوان پروژه زیرساختی و مهم نیمه تمام در اولویت نخست قرار دارد.
رحمتی میزان پیشرفت فیزیکی این تعداد پروژه نیمه تمام عمرانی را به طور میانگین ۷۰ درصد اعلام کرد که تکمیل و اتمام هر کدام از آنها منجر به گشایش‌های بزرگ اقتصادی و معیشتی و نیز رضایت مندی مردم را در پی خواهد داشت.
وی توسعه متوازن را از اهداف مدیریتی جدید استان برشمرد و با اشاره به اینکه اغلب طرح‌های نیمه تمام یاد شده در نقاط مختلف آذربایجان شرقی پراکنده است، ادامه داد: این استان ظرفیت‌های بسیار بالا و بزرگی در عرصه‌های گوناگون دارد که باید کل منطقه از مزیت‌ها و منافع این داشته‌ها، برخوردار شوند.
رحمتی اجرای مصوبات سفرهای دور اول و دوم ریاست جمهوری به آذربایجان شرقی از دیگر اولویت‌های اول استان اعلام کرد که تعدادی از آنها به دلیل اینکه ظرف زمانی دو تا سه ساله برایشان تعریف شده است، هنوز به اتمام نرسیده اند که باید تلاش‌های زیادی برای تکمیل آنها اعمال شود.
وی، هم مرز بودن با چند کشور و نزدیکی به اروپا و حوزه قفقاز را یکی از مزیت‌های بسیار مهم آذربایجان شرقی برشمرد و افزود: بر همین اساس باید در حوزه سیاست خارجی بسیار فعالانه اقدام کرده و زمینه‌های لازم و کافی برای توسعه اقتصادی و تجاری با کشورهای هدف را فراهم کنیم.
وی هم مرزی با جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان و نزدیکی به ترکیه را مورد اشاره قرار داد و با تاکید بر اینکه با این کشورها مراودات اقتصادی مهمی برقرار است، اظهار کرد: در کنار توسعه روابط همه جانبه در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی با این کشورها، چین و روسیه نیز در اولویت دیپلماسی خارجی آذربایجان شرقی قرار دارد که باید بر اساس منافع ملی و استانی گام‌های محکم‌تری در این خصوص برداشته شود.
رحمتی از تشکیل شورای بین المللی در استانداری آذربایجان شرقی با هدف توسعه روابط بین الملل با کشورهای همسایه و هدف خبر داد و یادآور شد: مسئولیت این شورا بر عهده دکتر محمدرضا باقری یکی از دیپلمات‌های مجرب و سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه طی سال‌های ۷۵-۱۳۶۸ گذاشته شده است که امیدواریم با درایت ایشان و جمع بندی رویکردهای اصلی منطقه‌ای، شاهد تحولات خوب و مطلوب در دیپلماسی خارجی استان باشیم.
وی بر احیای جایگاه بین المللی آذربایجان شرقی و تبریز تاکید و اضافه کرد: تلاش داریم این جایگاه در تراز سال‌های خوب و خوش گذشته بازگردد و اقداماتی را در استان شروع کرده ایم که نتایج آن باید طی ماه‌ها و سال‌های آینده برای عموم مردم ملموس‌تر شود.
رحمتی با ابراز تأسف از اینکه در حال حاضر حوزه سیاست خارجی آذربایجان شرقی با وجود تلاش‌های گذشته دستاورد شایانی نداشته است، گسترش و بسط روابط خارجی با کشورهای مختلف را جزو دستورکارهای اصلی مدیریت ارشد استان برشمرد و ادامه داد: برای حفظ جایگاه تاریخی تبریز و آذربایجان در روابط بین الملل باید ۲۷۱ کیلومتر مرز این استان به مرزهای مشترک تجاری تبدیل شود و طرفین از منافع آن بهره مند شوند.
وی توسعه میزهای خارجی در اتاق بازرگانی تبریز را یکی دیگر از برنامه‌های مدیریت آذربایجان شرقی برای ایجاد تحولات عمیق در تبادلات بین المللی نام برد و گفت: در این راستا مذاکرات و پیگیری‌های با اتاق ایران برای ایجاد کمیته‌های مشترک با دو کشور ترکیه و جمهوری آذربایجان صورت گرفته است تا موارد مختلف اجرایی اعم از حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و آموزشی و اجتماعی در آنها به دقت دنبال شود.
وی از تخصیص و جذب ۲۰ درصد از اعتبارات مجتمع مس سونگون ورزقان به آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: جذب این اعتبارات با تلاش‌های همه جانبه مدیران دستگاه‌های اجرایی و معاونان بنده در روزهای پایانی سال محقق شد و امیدواریم با ادامه طرح‌های توسعه‌ای معدن مس سونگون اعتبارات باقی مانده نیز به استان اختصاص یافته و جذب شود.
رحمتی نهایی شدن فعالیت شرکت مس آذربایجان را یکی از دغدغه‌های مردم استان دانست و با تأیید بروز برخی مشکلات در نهایی شدن ایجاد و راه اندازی این شرکت، گفت: مقدمات ایجاد و ثبت شرکت مس آذربایجان ماه‌ها قبل با طی روال اداری و مراحل مربوط به ثبت شرکت‌ها نهایی شده بود، اما برای ایجاد و فعالیت این شرکت به طور رسمی و قانونی باید دارایی‌های مجتمع مس سونگون نیز ثبت شود.
وی اضافه کرد: همه تلاش خود را به کار می‌بندیم تا مراحل نهایی ثبت شرکت مس آذربایجان نیز سپری شده و نوید آن را به آحاد مردم استان بدهیم، چون ثمرات و مزیت‌های اقتصادی و اشتغال زایی این اقدام نه برای آذربایجان شرقی که برای کل منطقه و کشور دارای اهمیت است.
رحمتی اجرای افزون بر ۶۸۰ هزار میلیارد ریال طرح توسعه‌ای با پیشرفت فیزیکی بالای ۳۰ درصدی در مجتمع مس سونگون را یکی از بزرگترین و مهمترین اقدامات دولت سیزدهم در آذربایجان شرقی دانست که می‌تواند شرایط اقتصادی منطقه را دگرگون کند.
استاندار آذربایجان شرقی بر اهمیت اطلاع رسانی و ارائه عملکرد دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران استان، تصریح کرد: تمام فرمانداران موظف به همکاری و همراهی با خبرنگاران رسانه‌های مجوز دار و قانونی هستند و باید در این زمینه دقت عمل لازم را داشته باشند.
رحمتی دعوت از خبرنگاران برای جلسات مختلف از سوی فرمانداران را یادآور شد و افزود: بر همین اساس برگزاری نشست‌های خبری حداقل فصلی توسط مدیران اجرایی و فرمانداران لازم و ضروری است.
وی کارآمدی، کارآیی، کاردانی و اثربخشی را مهمترین اولویت و شاخص برای ادامه فعالیت مدیران اجرایی آذربایجان شرقی دانست و گفت: اگر چنین ویژگی‌هایی در هر بخشی وجود نداشته باشد چرخش مدیران در هر رده‌ای قطعی است.
رحمتی ادامه داد: بدون نظر و هماهنگی استانداری آذربایجان شرقی هیچ اتفاق و جابجایی مدیریتی در استان رخ نخواهد داد و هدف اصلی ما تأمین منافع و مصالح استان بوده و همین امر برای ما در ارجحیت قرار دارد.

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم ایران مدیکال منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *