0

ملاقات دو بهار؛ مجالی برای پیوند سنت‌های دینی و ملی در کردستان

ملاقات دو بهار؛ مجالی برای پیوند سنت‌های دینی و ملی در کردستان
بازدید 45

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها: عطر معنویت و گل‌های بهاری به مشام می‌رسد یکی روح و روان را زنده می‌کند و آن یکی لذت تازگی را به جان آدمی هدیه می‌دهد.
بیداردلان از بهار به عنوان پیام‌آور عشق و رویش؛ درس تحول و نو شدن می‌آموزند و با قرائت دعای سال از پروردگار خواهان سالی سرشار از تحول و آرامش می‌شوند، امسال بهار قرآن چند روز پیش از سال نو و طنین دعای «یا مقلب القلوب» مهمان خانه‌های بندگان شد و «زندگی با آیه‌ها» را همراه مردمان این سرزمین کرد.
از مسجد جامع شهر سنندج گرفته تا مساجد روستاهای مرزی، خانه‌های قرآنی و منازل مؤمنان صدای آیات کلام الهی طنین‌انداز شده است و محافل قرآنی در این ضیافت برپا است.
همچنین امسال «مسطورا» که در کشور مهمان دل‌های نورانی شده است، سطر سطر زندگی کردستانی‌ها را نیز به آیات الهی منور کرده و در همین چند روز گذشته ده‌ها هزار نفر از گوشه و کنار این استان با شرکت در مسابقه «زندگی به آیه‌ها» معنویت رمضان امسال را در وجودشان دوچندان کرده اند.
دست‌های مهربان خیرین در همین نخستین روزهای رمضان و در آستانه سال جدید به دل‌های غمگین خانواده زندانیان جرایم غیرعمد پیوند خورد و شادی دل‌های این خانواده‌ها با بخشش مال مردم خیر در جشنی با عنوان گلریزان رقم خورد و این آئین مهمان‌نوازی کردها از ماه رمضانی است که پروردگار سفره ضیافتش را بر پهنه دل‌های تک تک مردمان گسترانیده است.
همه کردستانی‌ها چند روز پیش از ماه مبارک مهیای ضیافت الهی شدند و با حضور در مساجد و شرکت در محافل قرآنی و آئین جزء‌خوانی به استقبال از این ماه مبارک رفتند اما از سوی دیگر تکاپوی مردمان این دیار برای استقبال از بهار هم دیدنی است.
از خانه تکانی منازل گرفته تا غبارروبی مساجد در گوشه و کنار این استان مشهود است، ماهی قرمز، سبزه، سمنو، سنجد، آینه و قرآن مثل هرجای دیگری از این کشور پهناور زینت‌بخش سفره‌های هفت‌سین کردستانی‌ها است.
‌آئین‌های کردها در ایام رمضان
مردم استان کردستان با آداب و رسوم خاص خود رمضان را میزبانی می‌کنند و مهمان سفره الهی می‌شوند، از همان ابتدای شروع ماه مبارک از بلندگوهای مساجد شهرهای استان در نیمه اول ماه رمضان دعایی با این عنوان «مرحبا مرحبا یا شهر رمضان» می‌خوانند و از شب شانزدهم به بعد به جای واژه مرحبا در این دعا از کلمه «الوداع» استفاده می‌شود. این رسم را در گذشته کسی که مسؤولیت رؤیت هلال ماه رمضان را برعهده داشته به‌جا می‌آورد. بنا بر مستندات شفاهی و مکتوب آغاز ماه رمضان با دهل و سرنا به اطلاع عموم رسانده می‌شد اما اکنون بلندگوی مساجد نویدبخش آغاز رمضان به مردم این دیار است.

سنندجی‌ها رسم جالبی در آغاز ماه رمضان دارند که ریشه در فرهنگ صلح‌جویی آنها دارد. آنها در آغاز این ماه مراسم آشتی‌کنان برپا می‌کنند. در این رسم ریش‌سفیدان پیش می‌افتند و بین افرادی که با هم قهری و کدورت دارند صلح برقرار می‌کنند. افرادی که با هم قهرند، بدون آن‌که از دعوت همدیگر اطلاع داشته باشند برای نوشیدن چای به خانه ریش‌سفید محل دعوت می‌شوند و پس از اطلاع از موضوع به احترام بزرگ‌ترهایی که در آنجا حضور دارند باهم روبوسی و آشتی می‌کنند.
یکی از آئین‌های قدیمی ویژه ماه رمضان در کردستان به‌جا آوردن رسم «پاشیو» است. آن موقع‌ها که وسایل ارتباط جمعی در کار نبود مردم با رفتن روی بام‌ها و سر دادن بانگ پاشیو یکدیگر را برای مراسم سحر بیدار می‌کردند.
خواندن «نماز تراویح» از رسم‌های مذهبی و دینی مردم کردستان در ماه رمضان است. این نماز بعد از اقامه نماز عشاء در مساجد استان خوانده‌می‌شود.
رسوم کردستانی‌ها در نوروز در برخی مناطق، آتش نوروزی به عنوان نشانی از باورها و سنت‌های قدیمی ایرانی روشن می‌شود. این جشن و رسم، که هنوز هم در برخی نقاط کردنشین حفظ شده است، نشان دهنده این است که کردها با ریشه‌های فرهنگی و اجتماعی خود ارتباط دارند. افروختن آتش در آخرین شب سال و چهارشنبه سوری، نه تنها احترام به سنت‌های گذشته، بلکه ارتباط با دیگر فرهنگ‌ها و دیگر اقوام ایرانی را نیز نشان می‌دهد.
در روستاها نیز مردم در جشن نوروز کردستان آتش روشن کرده و به پایکوبی مشغول می‌شوند. این جشن و شادی جزئی از سنت کردها به حساب می‌آید. آتش و جشن در مکان‌های مختلفی مانند بالای کوه‌ها، ورزشگاه‌ها یا روی بام خانه‌ها برپا می‌شود و نماد صلح و آرامش است.

جشن نوروز کردستان با بزرگداشت آئین‌ها و سنت‌های فرهنگی همراه است. در این آئین‌ها، فعالیت‌هایی مانند آتش‌افروزی، بازی‌های سنتی و میرنوروزی به چشم می‌خورد. این مراسم، به عنوان یکی از جشن‌های اصیل ایرانی، با شکوه و احترام برگزار می‌شود و نشانگر تاریخ و فرهنگ عمیق قوم کرد است.
اما در کنار این آداب و رسوم مسؤولان نیز دست به دست هم می‌دهند تا نوروز را با اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مختلف برای مهمانان نوروزی این استان زیباتر و ماندگارتر نمایند.
پیش‌بینی افزایش ١٥ درصدی ورود گردشگر به کردستان
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان از پیش‌بینی افزایش ۱۵ درصدی ورود مسافران و گردشگران نوروزی به استان خبر داد و گفت: باتوجه به تقارن ایام ماه مبارک رمضان و تعطیلات عید نوروز برنامه‌های متنوعی در اماکن تاریخی و گردشگری استان پیش‌بینی شده است.
منصور مهرزاد اظهار کرد: نظافت و آماده‌سازی موزه‌ها و بناهای تاریخی استان، عقد قرارداد با جامعه و انجمن راهنمایان گردشگری برای حضور در محوطه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی استان، برنامه‌ریزی برای گشت‌های شهری، تعیین شهرهای مکمل سفر، تکمیل اطلاعات سایت کردتوریسم و تهیه کیو آر کُد برای دسترسی آسان گردشگران و استانداردسازی ٨٠ درصد واحدهای اقامتی و پذیرایی از جمله مهمترین برنامه‌ها است.

وی عنوان کرد: در ایام تعطیلات نوروز نیز نمایشگاه‌هایی از آثار ارزشمند صنعت‌گران توانمند کردستانی در شهرهای مختلف استان از جمله سنندج، سقز، بانه و مریوان برپا می‌شود.
مهرزاد افزود: به منظور راهنمایی گردشگران در این ایام، بیش از ٧٠ هزار اقلام تبلیغاتی توسط اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تهیه شده است که در اختیار مسافران گذاشته خواهد شد.
وی یادآور شد: برگزاری دوره‌های آموزشی و تخصصی در راستای ارتقای سطح کیفیت خدمات در مراکز اقامتی، از دیگر اقدامات انجام شده این اداره‌کل به منظور ارائه خدمات مطلوب به مسافران و گردشگران در استان بوده است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان با بیان اینکه به‌منظور تسهیل سفر گردشگران در ایام تعطیلات نوروز ١٤٠٣ هیچ‌گونه افزایش نرخی در مراکز اقامتی استان نخواهیم داشت، گفت: در حال حاضر بیش از پنج‌هزار و ۵۰۰ تخت در مراکز اقامتی دارای مجوز استان مهیا است و برنامه‌ریزی ما برای فراهم کردن ۲ برابر این ظرفیت با همکاری اعضای ستاد به‌صورت موقت برای ایام تعطیلات نوروز است.
۳۰ فراز از قرآن کریم مهمان قرآن دوستان در ایام رمضان و نوروز
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان نیز به اجرای طرح سطر سطر زندگی با آیه‌های قرآن کریم با عنوان «مسطورا» از ابتدای ماه مبارک رمضان در این استان پرداخت و گفت: ۳۰ فراز از آیات قرآن کریم براساس سنت معمول جزء‌خوانی‌های ماه رمضان انتخاب شده است که هر روز یک آیه برای تدبری در آیات و توجه به مضامین ارزشمند قرآن کریم قرآئت می‌شود.
حجت‌الاسلام برومند رازیانی یادآور شد: در این ۳۰ فراز به محتوای متناسب با همه اقشار از جمله کودکان و نوجوانان و نخبگان توجه شده و محتوا متناسب با همه افراد و همچنین فضای مجازی و دانش‌آموزان ابتدایی در شبکه شاد نیز تولید شده است.

وی تصریح کرد: در سطح ملی عزمی شکل گرفته تا همه دستگاه‌های فرهنگی کشور پای کار بیایند و به برکت قرآن همگرایی برای بهتر و بیشتر شنیده شدن آیات قرآن کریم شکل گیرد.
حجت‌الاسلام رازیانی افزود: مسابقاتی از دل طرح مسطورا تدارک دیده شده که به صورت روزانه از شبکه ملی پخش می‌شود و با اهدای جوایز نفیس از جمله حج عمره، لپ تاپ و غیره همراه است.
مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان یادآور شد: طرح «مسطورا» کاری تبیینی برمبنای قرآن است و پاسخ به فریضه قطعی واجبی برای تبیین است که با روش و سیره قرآنی انجام می‌شود.
حجت‌الاسلام رازیانی اضافه کرد: حجت‌الاسلام رازیانی با بیان اینکه عمده رویکرد ما در ماه رمضان متمرکز بر زندگی با آیه‌ها است، افزود: اعزام کاروان قرآن کریم با حضور قاریان برجسته کشوری به شهرهای استان از جمله برنامه‌های آغاز ماه رمضان بود که از ۲۵ اسفند تا ۲۹ اسفند در استان برگزار شد و مورد استقبال مردم شهرهای استان قرار گرفت.
وی خاطر نشان کرد: برگزاری محافل جز خوانی قرآن کریم در همه شهرستان‌ها، چاپ قرآن کریم و توزیع بین مؤسسات قرآنی و مساجد، برپایی سفره‌های افطاری وحدت و مقاومت با محوریت الاقصی برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین و غزه و با همراهی جریان‌های مردمی از دیگر برنامه‌های ایام ماه مبارک رمضان در استان خواهد بود
زیباسازی شهر سنندج در آستانه سال نو
رئیس سازمان منظر و فضای سبز شهری شهرداری سنندج می‌کوید: شهرداری سنندج امسال با نصب المان و برپایی سفره هفت سین در میادین اصلی این شهر زیباسازی شهر را در دستور کار قرار داد.

علی اصغری نورپردازی و رنگ آمیزی جداول و سه هزار دیوارنگاری را نیز از برنامه‌های در دست اقدام برای استقبال از بهار طبیعت برشمرد.
۲۵۰۰ نیروی پلیس آماده اجرای طرح سلامت نوروزی
فرمانده انتظامی کردستان اجرای طرح سلامت نوروزی را از برنامه‌های استان دانست و گفت: در آستانه سال نو، ۲ هزار و ۵۰۰ نیروی انتظامی در اجرای طرح سلامت نوروزی فعالیت دارند.
سردار علی آزادی گفت: ۸۰ خودرو و ۲ فروند بالگرد نیز در اجرای این طرح که از ۲۴ اسفند تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ ادامه دارد، فعالیت دارند.
بی‌شک، سرزمین کردستان آرشیو فرهنگی و تاریخی آداب و رسوم است و کردها در نوروز با برپایی آتش و جشن و شادی نگهدارنده‌ی فرهنگ و آداب خود هستند و در رمضان هم که همراه نوروز امسال است، آداب و رسوم خود را از تهیه غذاهای محلی برای افطار و سحری گرفته تا برپایی نماز تراویح پیش می‌برند.
طلیعه بهار طبیعت و تقارن آن با بهار قرآن در استان فرهنگی کردستان پیوندی از سنت‌های دینی و ملی به تصویر می‌کشد که برای هر مسافر و گردشگری دیدنی و شنیدنی خواهد بود.

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم ایران مدیکال منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *