0

مهمترین وظیفه ما در قبال قرآن تدبر در آیات است

مهمترین وظیفه ما در قبال قرآن تدبر در آیات است
بازدید 31

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله محمدمهدی شب زنده دار در سلسله جلسات بیان تفسیر قرآن کریم با عنوان «بهار بندگی» که در رواق بزرگ امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به آیه ۲ از سوره مبارکه یوسف؛ «انَّا أَنزَلْنَاهُ قُرْآنًا عَرَبِیًّا لَعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ…» بیان کرد: مهمترین وظیفه ما در قبال قرآن کریم طبق این آیه شریفه تعقل و تدبر در معنا و مفهوم آیات آن است.
مدرس حوزه علمیه با بیان اینکه ماه رمضان ماه تلاوت قرآن و اُنس با این کتاب آسمانی است، بیان کرد: قرآن کلام خداست و خواندن آیات این کتاب حتی بدون تفکر و تدبر هم موجب تقرب ما به خداوند و نورانیت قلب ما می‌شود ولی آنچه قرآن کریم و اهل بیت (ع) از ما خواسته‌اند، تدبر در آیات است.
وی اظهار کرد: اُنس با قرآن دل‌ها را جلا می‌دهد و روح انسان را صفا می‌بخشد بنابراین ما باید به تلاوت قرآن اهتمام داشته باشیم.
شب زنده دار بیان کرد: قرآن کتاب مبارکی است و ما باید آن را برنامه زندگی خود قرار دهیم تا به سعادت دنیا و آخرت دست پیدا کنیم لذا آنچه که مورد انتظار خدا و اهل بیت (ع) از ماست تدبر و اندیشه کردن در آیات مبارکه است چرا که خداوند این کتاب مبارک را برای هدایت ما انسان‌ها نازل کرده و تدبر و تعقل در آیات آن قطعاً ما را به سعادت دنیا و آخرت می‌رساند.
مدرس حوزه علمیه افزود: معنای نزول قرآن این است که آیات این کتاب در مرتبه بسیار بالایی قرار دارد ولی خداوند آن را پایین آورده تا بشر بتواند از آن برای رسیدن به سعادت استفاده کند.
وی اظهار کرد: قرآن دارای مراتب مختلفی است و اینگونه نیست که هر کسی بتواند به کُنه آیات آن پی‌برند و فهم ژرف و عمیق آیات قرآن به فرموده خداوند سبحان در سوره مبارکه واقعه تنها برای «مطهرون» یعنی پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) است ولی دیگران هم می‌تواند به اندازه وُسع خود مفهوم آن را درک کنند و از آن بهره ببرند.
شب زنده دار ابراز کرد: کسانی که دارای اندیشه و تفکر بالا هستند با خواندن آیات قرآن متذکر می‌شوند و این افراد می‌توانند حکمت‌ها و آموزه‌ای انسان ساز و سعادت آفرین را از آیات قرآن کریم به دست آورند.
مدرس حوزه علمیه ادامه داد: برای فهم بهتر معنا و مفهوم آیات قرآن به چند نکته باید توجه داشت اول اینکه این آیه حامل چه پیامی برای ما است و چه مطلبی را می‌خواهد به ما بگوید و دوم شأن نزول آن آیه چیست. چرا که دانستن شأن نزول آیه به درک بیشتر مفهوم آن به ما کمک می‌کند.
وی بیان کرد: یکی دیگر از مواردی که به ما در فهم بیشتر آیات قرآن کمک می‌کند این است که بدانیم این آیات در چه زمان و چه مکانی بر پیامبر اکرم (ص) نازل شده است و دانستن شأن نزول و مکان و زمان نزول آیه به ما در درک بهتر محتوای آیات کمک می‌کند.

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم ایران مدیکال منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *