0

مصرف قارچ‌های سمی و خودرو در طبیعت ممنوع است

مصرف قارچ‌های سمی و خودرو در طبیعت ممنوع است
بازدید 42

به گزارش خبرنگار مهر، رضا محمدی در تشریح این خبر اظهار کرد: همه ساله با آغاز فصل بهار و بهبود شرایط مساعد در رشد قارچ‌های خودرو، با موجی از مسمومیت‌های اتفاقی ناشی از مصرف خوراکی قارچ‌های سمی مواجه هستیم که منجر به فوت، نارسایی کبد و بستری شدن بسیاری از هموطنانمان شده است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه تاکنون موردی از مسمومیت ناشی از مصرف قارچ سمی در استان گزارش نشده است افزود: در شش ماه اول سال گذشته ۲۴۲ نفر بر اثر مسمومیت با قارچ سمی در کشور راهی بیمارستان شدند.

وی ادامه داد: پارسال بیشترین مسمومیت ناشی از قارچ‌های سمی در مناطق غربی، کوهستانی و یا مرطوب کشور به ویژه استان‌های کرمانشاه، آذربایجان غربی، لرستان، گلستان و کردستان، لرستان، همدان، قزوین و چهارمحال و بختیاری بود.

محمدی توصیه کرد: از مصرف قارچ‌های خودرو مخصوصاً قارچ‌هایی که در کنار تنه درختان «علی الخصوص درختان خشک شده» می‌رویند و یا قارچ‌های فله‌ای جمع آوری شده توسط افراد بومی، خودداری شود چرا که شناسایی انواع خوراکی قارچ از انواع سمی تنها بر اساس خصوصیات ظاهری مانند شکل، رنگ، بو، قوام و مزه مشکل بوده و تنها توسط متخصصان و کارشناسان مجرب قارچ شناسی و گیاه شناسی امکان‌پذیر است.

وی تصریح کرد: مصرف قارچ‌ها توسط پرندگان و سایر جانوران اهلی و وحشی، نشان دهنده غیرسمی بودن قارچ برای انسان نیست.

معاون غذا و دارو دانشگاه با بیان اینکه برخی از سموم موجود در قارچ‌های سمی، مقاوم به گرما هستند گفت: فرآیندهای آماه سازی غذا مانند کباب کردن، آب پز کردن، سرخ کردن، بخار پز کردن قادر به تخریب کامل مواد سمی موجود در آن نمی‌باشد.

وی در پایان توصیه کرد: در صورت بروز علائم و نشانه‌های گوارشی «تهوع، استفراغ و اسهال» از هرگونه خوددرمانی پرهیز و بیمار را در اسرع وقت به بیمارستان منتقل کنید چراکه هرگونه تأخیر در این امر سبب افزایش احتمال شکست درمان و حتی مرگ می‌شود.

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم ایران مدیکال منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *