0

تجمیع منابع در حمایت از فناوری‌های نوین سلامت

تجمیع منابع در حمایت از فناوری‌های نوین سلامت
بازدید 83

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، سمپوزیوم استپ پزشکی آینده با موضوع چالش‌های پیرامون توسعه خدمات فناوری‌های نوین ۲۹ اردیبهشت ماه همزمان با نمایشگاه ایران هلث در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار شد.
احسان عارفیان، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های پزشکی بازساختی و سلول‌های بنیادی، محمد حسین متالهی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوی، عباس حاجی فتحعلی عضو هیت علمی دانشکده علوم پزشکی، بهداشتی و درمانی دانشگاه شهید بهشتی، مرضیه ابراهیمی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان و مدیرعامل شرکت دانش بنیان کیان ایمن سلول، زهرا قلن بر، مدیر شرکت دانش بنیان سل‌تک فارمد و محمد خادمی، رئیس پژوهشکده مطالعات فناوری سخنرانان این جلسه بودند.
عارفیان با بیان اینکه مساله ما در پزشکی در دهه ۱۳۶۰ جراحی‌های نوین اعم از جراحی، چشم، قلب و…. بود و اکثر سفرهای پزشکی هم برای این امور صورت می‌گرفت گفت: امروز به همت پزشکان ایرانی و استمراری که در حوزه سیاست گذاری داریم، بهترین بیمارستان در حوزه فناوری‌های های قلب، چشم، سرطان و…. ساخته شده است و در خیلی از این امور رتبه اول را در منطقه داریم. البته به رغم همه این پیشرفت‌ها نکته‌ای که نباید از نظر دور داشت این است که مساله آینده و امروز پزشکی دیگر این جنس از جراحی‌های نوین نیست و گویی حوزه سلامت امروز با مسائل دیگری اعم از نقص‌های ژنتیکی، بیماری‌های سالمندی، سرطان و … مواجه است و اینها مطالبه‌های جدی پزشکی آینده است.
به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری‌های پزشکی بازساختی و سلول‌های بنیادی، بیش از ۲۰ سال است که در حال تولید دانش در حوزه پزشکی بازساختی و سلول بنیادی هستیم و در این زمینه رتبه ۱۳ دنیا را داریم اما با این حال آنچنان که باید نتوانسته ایم این حوزه را در کشور فعال کنیم.
وی، تحقق پویایی پزشکی بازساختی و سلول بنیادی را در گرو سه مؤلفه دید و گفت: نیروی انسانی، شرکت‌هایی که آنها هم از دل همین نیروی انسانی پا به عرصه فعالیت گذاشته اند و نهایتاً سرمایه بازیگران اصلی این زیست بوم هستند.
عارفیان تاکید کرد به همرسانی سرمایه گذار دارای سرمایه به نیروی انسانی و شرکت‌ها یکی از چالش‌های جدی امروز ما است.
وی همچنین زیست بوم پژوهشی بالغ و زیست بوم فناوری نابالغ را مساله دوم این حوزه (پزشکی بازساختی و سلول بنیادی) دانست و تصریح کرد: در پزشکی بازساختی، با افرادی مواجه هستیم که به شدت در پژوهش خبره هستند اما به همین اندازه در حوزه فناوری ضعیف هستند و با وجود تعداد زیاد مقالات از پس پاسخ دادن به چند سوال سازمان غذا و دارو بر نمی آیند. نخبگان و پژوهشگران ما از سطح پژوهش فراتر نرفته و به فناوری ورود جدی ندارند.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های پزشکی بازساختی و سلول‌های بنیادی در پایان خاطرنشان کرد: در ستاد توسعه فناوری‌های پزشکی بازساختی و سلول بنیادی، ستاد توسعه زیست فناوری و بنیاد ملی علم ایران منابع مان را تجمیع کرده ایم و می‌کوشیم تا پرونده‌های فنی ای که قابلیت ارائه به سازمان غذا و دارو دارند را حمایت کنیم. ما باید ادبیات و مسیر تبدیل پژوهش به فناوری را در کشور بپذیریم که البته این مسیر هم خاص ما نیست و در معاونت علمی می‌کوشیم این مسیر را برای نخبگان و شرکت‌ها تسهیل کنیم.

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم ایران مدیکال منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *