0

داروهای خارج از فهرست، بیمه نمی‌شوند؟

تصویر پیدا نشد !
بازدید 19

داروهای خارج از فهرست، بیمه نمی‌شوند؟

مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : یکشنبه, 17 تیر 1403 09:15

دبیر کارگروه بررسی و تدوین فهرست دارویی ایران روند تجویز داروهای تک‌نسخه‌ای (داروهای خارج از فهرست رسمی دارویی کشور) در شرایط خاص را تشریح کرد.
 
ایشان در مصاحبه‌ای که روز گذشته با ایسنا داشته، اعلام کرده است: «‌‌بر اساس قانون، تجویز داروهای خارج از فهرست رسمی دارویی ایران تخلف محسوب می‌شود.‌
 
در شرایطی که پزشک متخصص بر‌اساس شواهد علمی مستند، اثربخشی داروهای موجود در فهرست را برای یک بیمار خاص کافی نداند و برای درمان بیمار‌ نیاز به دارویی خارج از فهرست دارویی کشور باشد، تجویز دارو تنها با پذیرش مسئولیت از طرف پزشک و بیمار (در فرم درخواست داروی موردی) و با تأیید کمیته منتخب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (کمیته ماده 9 آیین‌نامه اجرائی برنامه توسعه ششم) امکان‌پذیر خواهد بود. در‌صورت تأیید تجویز در کمیته ماده 9 که متشکل از نماینده سازمان غذا و دارو، نماینده معاونت درمان، نماینده سازمان نظام پزشکی و نماینده انجمن‌های علمی پزشکی است (که هر دو‌هفته یک‌بار برگزار می‌شود)، بیمار به یکی از شرکت‌های وارد‌کننده یا تولید‌کننده داروهای تک‌نسخه‌ای معرفی و فرایندهای بازرگانی دارو که فرایندی زمان‌بر است، انجام و دارو از طریق داروخانه‌های خاص تحویل بیمار خواهد شد. لازم به ذکر است ‌داروهای تک‌نسخه‌ای مشمول سیاست‌های حمایتی (بیمه‌ای و غیربیمه‌ای با استفاده از منابع دولتی) نمی‌شوند.
 

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم ایران مدیکال منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *