0

ثبت نام آزمون دستیاری تخصصی دندانپزشکی سال ۱۴۰۳ آغاز شد

ثبت نام آزمون دستیاری تخصصی دندانپزشکی سال ۱۴۰۳ آغاز شد
بازدید 35

دکتر محمدمهدی نوروزشمسی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: آزمون پذیرش دستیار در رشته‌های تخصصی دندانپزشکی سال ۱۴۰۳ در ۴ مردادماه ۱۴۰۳ در دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار می‌شود.
وی افزود: ثبت‌نام برای شرکت در این آزمون از ۱۴ اسفندماه ۱۴۰۲ آغاز شده است و داوطلبان تا ۲۱ اسفند ماه فرصت دارند در این آزمون ثبت کنند.
رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: دفترچه راهنمای آزمون پذیرش دستیار در رشته‌های تخصصی دندانپزشکی سال ۱۴۰۳ در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی منتشر شده است و داوطلبان می‌توانند شرایط عمومی و اختصاصی لازم برای پذیرش دستیار را مشاهده کنند.
وی اضافه کرد: ۱۰ رشته تخصصی در آزمون پذیرش دستیار دندانپزشکی وجود دارد که داوطلبان باید با توجه به شرایط اعلامی در دفترچه در آن ثبت نام کنند.
شرایط عمومی:
داوطلبانی مجاز به شرکت در آزمون هستند که دارای شرایط عمومی زیر در تمام ادوار تحصیلی و مراحل شغلی باشند:
الف) برخورداری از سلامت و توانایی جسمی به تناسب رشته انتخابی و عدم اعتیاد به مواد مخدر
ب) واجد کلیه شرایط عمومی متداول در آزمون‌های مختلف کشور
ج) اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان مندرج در قانون اساسی
د) پذیرفتن قانون اساسی و عدم مخالفت با نظام جمهوری اسلامی ایران
ه) عدم وابستگی تشکیلاتی به احزاب و گروه‌های محارب و ملحد و هواداری از آنها
و) نداشتن سوءپیشینه کیفری
ز) عدم اشتهار به فساد اخلاقی
شرایط اختصاصی:
الف) داشتن مدرک دکتری عمومی دندانپزشکی، یا دانشجویان سال آخر دندانپزشکی عمومی مشروط بر اینکه تا تاریخ ۱۴۰۳/۰۶/۳۱ فارغ التحصیل شده و مشمول یکی از بندهای زیر باشند:
۱- مشمولان آئین نامه «تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان استعداد درخشان به مقاطع بالاتر در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مصوب ۱۴۰۰/۰۹/۲۷». داوطلبان فقط یک نوبت می‌توانند با استفاده از این تسهیلات در آزمون شرکت کنند. جزئیات آیین نامه در سایت gta.behdasht.gov.ir موجود است.
توجه: دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس موارد مندرج در بند ۱-۳ ماده ۳ به غیر از بند «ط» این آئین نامه و رعایت سایر شرایط آئین نامه، می‌توانند از تسهیلات این آئین نامه بهره‌مند شوند. در غیر این صورت، استفاده از تسهیلات آئین نامه مذکور برای ایشان امکانپذیر نیست.
۲- دانشجویان دندانپزشکی عمومی متأهل (به استناد قانون تسهیل ازدواج جوانان). این افراد در صورتی که از این فرصت در دوره دانشجویی استفاده نکرده باشند، می‌توانند حداکثر تا یک سال پس از فراغت از تحصیل، از این تسهیلات استفاده کنند. داوطلبان فقط یک نوبت می‌توانند با استفاده از این تسهیلات در آزمون شرکت کنند.
۳- دانشجویان دندانپزشکی عمومی که (به هر دلیل) از انجام خدمات طرح نیروی انسانی معاف هستند. این افراد در صورت قبولی، باید گواهی معافیت‌های مورد اشاره را به دانشگاه محل قبولی ارائه کنند. در غیر این صورت، قبولی آنان کان لم یکن خواهد شد.
تبصره ۱: دانشجویان سال آخر در صورت قبولی در آزمون، چنانچه تا تاریخ اعلام شده فارغ التحصیل نشوند، قبولی آنان لغو خواهد شد.
تبصره ۲: دانشجویان فقط یک بار «دانشجوی سال آخر» محسوب شده و می‌توانند با این عنوان در آزمون شرکت کنند؛ خواه تنها از پایان نامه دفاع نکرده یا واحد باقیمانده داشته باشند.
تبصره ۳: تاریخ ارزشیابی مدرک تحصیلی دانش آموختگان دندانپزشکی خارج از کشور توسط وزارت بهداشت، تاریخ فراغت از تحصیل محسوب می‌شود.
۴- مشمولان خدمت نظام وظیفه (شامل دانشجویان سال آخر و فارغ التحصیلان در فرجه یک ساله یا در حین خدمت) که از نظر مقررات وظیفه عمومی مرتکب تخلفی نشده‌اند (موضوع مصوبه سی و چهارمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تکمیلی و تخصصی وزارت بهداشت مورخ ۱۴۰۱/۰۶/۱۵).
ب) ارائه گواهی وضعیت طرح نیروی انسانی (مربوط به فارغ التحصیلان مقطع دندانپزشکی عمومی)
۱: ارائه گواهی معافیت یا پایان خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان (طرح نیروی انسانی)
۲: مشمولان قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان در صورتی که خدمات موضوع قانون مذکور را حداکثر تا ۳ ماه بعد از تاریخ فراغت از تحصیل و در مناطقی با ضریب محرومیت چهارپنجم و محروم‌تر شروع کرده و در صورت قبولی در آزمون، خدمت مشمول تا زمان شروع دوره دستیاری تداوم یابد.
۳: ارائه گواهی نشاندهنده پایان خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان (طرح نیروی انسانی) حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۳/۰۶/۳۱ که به تأیید معاونت‌های توسعه، بهداشتی، درمان یا آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مربوطه رسیده باشد. این افراد در صورت قبولی، موظف به ارائه گواهی پایان طرح هستند و در غیر این صورت، قبولی آنان کان لم یکن تلقی خواهد شد.
گواهی مربوط به وضعیت طرح نیروی انسانی که توسط شبکه بهداشت و درمان یا سازمان نظام پزشکی صادر شده باشد، پذیرفته نمی‌شود.
ج) استفاده کنندگان از سهمیه مناطق محروم، بومی، تعهد خاص، استانی و قانون برقراری عدالت آموزشی در دوره دندانپزشکی عمومی با رعایت ضوابط مندرج در قوانین مربوطه می‌توانند در آزمون شرکت کنند.
۱: ارائه گواهی اشتغال به کار در حال حاضر از استان محل تعهد یا گواهی پایان تعهدات استانی برای افرادی که از سهمیه استانی در مقطع دکتری عمومی دندانپزشکی استفاده کرده‌اند، با رعایت تمام مقررات شرکت در آزمون، الزامی است.
۲: بر اساس «قانون اصلاح بند ۳ ماده واحده قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تکمیلی و تخصصی مصوب ۱۳۹۲/۷/۱۰» مجلس شورای اسلامی، دانش آموختگان رشته دندانپزشکی عمومی که با استفاده از قانون مذکور در آزمون سراسری پذیرفته شده‌اند، تنها در صورت گذراندن حداقل نیمی از دوره تعهد خود می‌توانند در آزمون ورودی دوره‌های تخصصی شرکت کنند.
تبصره: این مصوبه شامل ورودی‌های سال ۱۳۹۳ و پس از آن می‌شود و ورودی‌های پیش از آن مشمول این محدودیت نیستند.
۳: توزیع متعهدانی که با استفاده از این سهمیه در دوره دندانپزشکی عمومی پذیرفته شده و در آزمون پذیرش دستیار تخصصی قبول می‌شوند، بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده و صرفنظر از نوع تعهد دوره دستیاری، به عنوان متخصص به استان محل تعهد دوره عمومی معرفی می‌شوند. جزئیات این آئین نامه در بخش مصوبات و آئین نامه‌های وزارت بهداشت موجود است.
د) مشخص بودن وضعیت خدمت نظام وظیفه عمومی – ویژه آقایان
ه) برای شرکت در آزمون محدودیت سنی وجود ندارد.
و) امکان ورود و ادامه تحصیل دانش آموختگان رشته‌های تخصصی بالینی و Ph.D در رشته‌های دیگر تخصصی بالینی، به شرط پرداخت شهریه و پس از انجام کامل تعهدات قانونی، بلامانع است.
ز) امکان ورود و ادامه تحصیل دانش آموختگان رشته‌های تخصصی بالینی به رشته‌های تخصصی پایه (بیماری‌های دهان و فک و صورت و آسیب شناسی دهان و فک و صورت) به شرط عضویت در هیأت علمی، بلامانع است.
سهمیه‌های آزمون سی و هشتمین دوره دستیاری تخصصی دندانپزشکی شامل دو گروه سهمیه‌های اصلی: الف – سهمیه آزاد، ب – سهمیه رزمندگان، ج – سهمیه بومی و سهمیه‌های مازاد: الف – سهمیه مشمولان آئین نامه «تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان استعداد درخشان به مقاطع بالاتر مصوب ۱۴۰۰/۰۹/۲۷» (تا معادل ۱۰ درصد ظرفیت پذیرش سهمیه آزاد). ب- سهمیه کادر نیروهای مسلح (تا ۲.۵ درصد ظرفیت کل)

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم ایران مدیکال منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *