0

انواع روش های خشک کردن زعفران

انواع روش های خشک کردن زعفران
بازدید 58

انواع روش های خشک کردن زعفران

مجموعه: نگه داری مواد غذایی

انواع خشک کردن زعفران

 
بهترین شیوه های خشک کردن زعفران
شیوه خشک کردن زعفران اهمیت دارد سه شاخص اصل رنگ، طعم و بو حفظ گرد. مطابق نتیجه یک بررسی در روند خشک‌ کردن زعفران، نتایج نشان داد که در شیوه خشک کردن، دمای بالاتر و زمان کوتاه­تر در حفظ خصوصیات کیفی زعفران تاثیر گذارتر است.
چند شیوه خشک کردن زعفران 
خشک‌ کردن زعفران در هوای آزاد
یکی از روش های سنتی خشک کردن زعفران، گذاشتن آن در مجاورت نور خورشید و هوای آزاد است. این شیوه در مکان های زعفران‌خیز بیشتر استفاده می شود. برای خشک کردن زعفران به این شیوه سنتی، نخست زعفران‌ها را پاک کرده و در داخل سبدی با منافذ ریز و بسته می گذارند. روی سبد را با پارچه تمیز می‌پوشانند تا از هر نوع آلودگی و گرد و غبار در امان باشند.
 
جریان هوای آزاد در محیط در این شیوه خشک کردن خیلی مهم است چون اثر مستقیم روی کیفیت زعفران می‌گذارد و احتمال قارچ و کپک زدن زعفران هم وجود دارد. در حد امکان باید سبدها را زیر تابش مستقیم آفتاب نگذارید. این شیوه سنتی از نظر عموم بهترین روش خشک کردن زعفران محسوب می شود.
 

خشک کردن زعفران

 
خشک کردن زعفران روی بخاری
شیوه دیگر خشک کردن زعفران به روش سنتی، قرار دادن این گیاه روی بخاری است که برای حجم‌های خیلی کم مناسب است. در این شیوه کلاله‌های زعفران را روی کاغذ A4 و یا پارچه تمیز می گذارند تا روی بخاری با حرارت کم خشک شوند. این شیوه هم به علت کم هزینه بودن در کشت‌های خانگی طرفداران بسیاری دارد ولی به علت زمان‌بر بودن فرایند خشک شدن احتمال کم شدن کیفیت زعفران از نظر تغییر رنگ وجود دارد.
 

بهترین شیوه خشک کردن زعفران

 
خشک کردن زعفران با ماکروویو
استفاده از  مايكروويو در خشک کردن زعفران سبب كاهش آلودگي ميكروبي زعفران مي‌شود. استفاده از مايكروويو در فرآيندها گوناگون صنايع غذايي جهان در طول سال های گذشته بسیار افزايش داشته است و اين موضوع سبب صرفه‌جويي در استفاده از انرژي، كم شدن زمان خشک کردن و بهتر شدن كيفيت محصول در صنايع گوناگون غذايي شده است. 
 
نتايج به دست امده از آمارهای بدست آمده از آزمايش‌هاي شيميايي و ميكروبي نمونه‌هاي زعفران نشان داد كه مراحل خشك كردن زعفران با استفاده از مايكرويو به علت كاهش موثر زمان از چند روز به چند دقيقه و امكان كنترل شرايط سبب حفظ بيشتر خصوصیات كيفي و از سویی كاهش آلودگي‌هاي ميكروبي آن می شود.
 
از طرف ديگر قرار دادن نمونه‌هاي خشك زعفران در معرض اشعه مايكروويو كاهش بسیار آلودگي ميكروبي را باعث می شود و بر كيفيت زعفران از نظر ويژگي‌هاي قدرت رنگ، عطر و طعم اثر نامطلوبي به جا نمی گذارد .
 

بهترین روش خشک کردن زعفران

 
خشک کردن زعفران با خشک کن خانگی
استفاده از دستگاه خشک‌ کن خانگی یکی دیگر از شیوه ها می‌باشد. این دستگاه شامل: هیتر برقی، فن، ترموستات برای کنترل دما، رطوبت‌سنج، محفظه‌ای که در آن زعفران پاک شده گذاشته می‌شود و صفحه نمایشگر برای تنظیم دما و رطوبت است.
 
در این شیوه به جز تسریع زمان خشک شدن و کاهش احتمال کپک زدگی، سوختگی و ازدست‌رفتن زعفران، کیفیت زعفران به‌ خوبی حفظ می‌ گردد.
 

راههای خشک کردن زعفران

 
خشک کردن زعفران با دستگاه های مدرن
زعفران خشک شده با این نوع دستگاه ها تحت شرایط خاصی بهترین کیفیت را از لحاظ قدرت رنگدهی و طعم دارد. در این شیوه از الک هایی با قطر ۳۰ سانتیمتر و دارای توری ابریشمی استفاده می گردد.
 
کلاله های تازه زعفران را در لایه ای به ضخامت ۲-۳ سانتی متر روی توری گذاشته و آنگاه الک را به فاصله مناسب از منبع حرارتی قرار می دهند. با ردیف کردن چندین الک بر روی هم و تغییر در موقعیت آنها محصول به طور دقیق و یکنواخت خشک می شود.
 
خشک‌ کردن زعفران به شیوه اسپانیایی
شیوه خشک‌ کردن اسپانیایی زعفران، راحت و کم‌هزینه است و یکی از شیوه های مناسب برای خشک کردن زعفران در منزل می باشد. در حقیقت با استفاده از این شیوه می توانید یک دستگاه خشک کردن خانگی بسازید!
 
بهترین و مناسب ترین شیوه برای خشک کردن که کم هزینه بوده و زمان بر نیست این است که چهار پایه فلزی به ارتفاع یک متر درست کنیم که دارای سه تا پنج طبقه با فاصله ۲۰سانتیمتر از هم قرار بگیرد. طبقات را مقابل بخاری قرار داده تا زعفران ها خشک شوند.
 

روش‌ های خشک کردن زعفران در منزل

 
گردآوری: بخش خانه داری بیتوته
 

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم ایران مدیکال منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *