0

حیدر محمدی: تجهیزات پزشکی خط مقدم نظام سلامت است

حیدر محمدی: تجهیزات پزشکی خط مقدم نظام سلامت است
بازدید 66

به گزارش آیمد 90 حیدر محمدی در آیین افتتاحیه بیست‌وپنجمین نمایشگاه ایران هلث که صبح  شنبه، ۲۹ اردیبهشت ماه برگزار شد، اظهار کرد: کشور ما طی سال‌های گذشته و به ویژه در سال ۱۴۰۱ با مشکلات فراوانی در حوزه تامین اقلام سلامت مواجه بود اما سال ۱۴۰۲، سال کم دغدغه‌ای بود.
وی با بیان اینکه تامین دارو و تجهیزات پزشکی یک حوزه تخصصی برای وزارت بهداشت به حساب می‌آید، افزود: نه تنها وزارت بهداشت بلکه دستگاه‌های ذی‌نفع دیگری در حوزه تامین تجهیزات پزشکی و دارو نقش‌آفرینی می‌کنند. من بازهم تاکید می‌کنم تامین دارو، ملزومات دارویی و شیرخشک جزو حوزه‌های تخصصی وزارت بهداشت به حساب می‌آید اما دستگاه‌های دیگری در این حوزه به صورت مستقیم و غیرمستقیم نقش‌آفرینی می‌کنند.
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: به طور مثال، بانک مرکزی در تامین ارز نقش‌افرینی می‌کند. همچنین سیاست گذاری حوزه تجارت و بازرگانی شرکت‌ها در اختیار وزارت صمت است. همچنین سازمان استاندارد به صورت غیر مستقیم در این زنجیره نقش‌آفرینی می‌کند.
وی با اشاره به سازمان برنامه و بودجه گفت: سازمان برنامه و بودجه در تامین تجهیزات پزشکی نیز نقش دارد و نقش‌آفرینی این سازمان مربوط به حوزه نقدینگی می‌شود.
رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه یک و نیم میلیارد دلار برای اقلام وارداتی تخصیص ارز داشته‌ایم، اظهار کرد: میزان تخصیص ارز برای اقلام داخلی متفاوت است. کاهش وابستگی به ارز و توسعه اقلام داخلی جزو مباحث استراتژیک وزارت بهداشت و دولت به حساب می‌آید.
محمدی با بیان اینکه مشکلات تامین ارز بر کسی پوشیده نیست، خاطرنشان کرد: تامین ارز شامل چندین مرحله شامل اختصاص سهمیه، اعلام از سوی وزارت بهداشت، تخصیص ارز توسط بانک مرکزی، تامین ارز توسط ذی‌نفع یا تامین‌کننده و ارائه حواله ارزی به ذی‌نفع خارجی می‌شود.
وی ادامه داد: تخصیص ارزی سال جاری معادل ۳.۵ میلیارد دلار است؛ پیش بینی می‌کنیم که این مبلغ تخصیص یافته تا پایان سال کاهش یابد چرا که این مبلغ در طول زنجیره تامین تا ارائه به ذی‌نفع خارجی کاهش می‌یابد.
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به تحریم‌ها گفت: برخلاف ادعاهای پوشالی استکبار جهانی، ما در حوزه دارو تحریم هستیم. به واسطه تحریم‌ها انتقال ارز و کالاها مشکل شده است؛ مشکلات به نحوی است که تمایل ما به ارز ترجیحی را کمتر می‌کند.
محمدی ادامه داد: سازمان غذا و دارو به دنبال مدیریت شرایط ارزی است؛ پس از مطرح شدن موضوع عرض ترجیحی تلاش کرده‌ایم که علاوه بر تامین ارز مورد نیاز، میزان وابستگی به ارز ترجیحی را کاهش دهیم. در حال حاضر، میزان وابستگی به ارز ترجیحی کاهش یافته است. امیدوارم با همت یکدیگر بتوانیم میزان وابستگی به ارز ترجیحی را به طور کامل حذف کنیم.
وی با بیان اینکه حذف کامل ارز ترجیحی به حمایت سازمان برنامه و بودجه نیاز دارد، افزود: سازمان برنامه و بودجه به منظور حذف ارز ترجیحی باید نقدینگی لازم را تامین کند. اصلاح سیاست حذف ارزی نباید به نحوی باشد که پرداخت از جیب مردم افزایش یابد. ما در نظر داریم سیاست ارز ترجیحی را به «ارز یارانه‌ای» تغییر دهیم. ما در سازمان غذا و دارو به دنبال حذف ارز حمایتی نیستیم؛ هدف از ارز ترجیحی کنترل قیمت مصرف‌کننده است و سیاست ما با ارائه ارز یارانه‌ای نیز کنترل قیمت نهایی برای مصرف‌کننده است. ما با ارائه ارز ترجیحی توانسته‌ایم پرداخت از جیب مردم را از سال ۱۴۰۱ ثابت نگه داریم و با ارائه یارانه ارزی نیز در این مسیر همچنان گام برمی‌داریم.
وی با بیان این ارائه ارز یارانه‌ای باید در حوزه تجهیزات نیز اتفاق افتد، افزود: بیش از ۴۰۰ هزار IRC در حوزه تجهیزات داریم که ۱۳۰ هزار مورد آن فعال است. همچنین ۵۷۰۰ Index داریم که حدود ۴۰ درصد آن مربوط به حوزه تولید و باقیمانده به حوزه واردات اختصاص دارد.
محمدی با بیان اینکه گرایش به تولید افزایش یافته، افزود: سازمان غذا و دارو موضوع گرایش به افزایش تولید را پیگیری می‌کند. زیرساخت‌ها و الزامات حمایت از تولید باید محقق شود.
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به مشکلات تامین نقدینگی گفت: تامین کننده‌ها با مشکلات نقدینگی مواجه هستند؛ به طور مثال، سازمان‌های بیمه‌گر پرداخت‌های خود را با تاخیر انجام می‌دهند. تاخیر در پرداخت سبب می‌شود دانشگاه‌های علوم پزشکی نتوانند اعتبار مورد نیاز شرکت‌های تامین کننده را در زمان مناسب پرداخت کنند.
محمدی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو همواره تفاهمنامه با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دارد، اظهار کرد: این تفاهم‌نامه برای سال جاری نیز منعقد شده است. ما از بانک مرکزی جمهوری اسلامی درخواست حداقل ۴۰ هزار میلیارد تومان خط اعتباری کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه میزان سقف پرداخت تسهیلات معادل ۸۰ درصد فروش سال قبل است، افزود: ما خواهان افزایش سقف تسهیلات به میزان ۲۰۰ درصد فروش سال قبل هستیم. همچنین خواهان مدت زمان پرداخت تعهد هستیم. تامین کننده‌ها با مشکلی مواجه شده بودند به نحوی که تا پایان اردیبهشت ماه می‌بایست نسبت به رفع پرداخت تعهد خود اقدام می‌کردند. پس از درخواست وزارت بهداشت و موافقت بانک مرکزی مدت زمان پرداخت تعهد شرکت‌های تامین کننده تا پایان تیر ماه سال جاری تمدید شد.
محمدی با بیان اینکه حدود ۲۰۰۰ شرکت در زمینه دارویی فعالیت می‌کنند، افزود: بخشی از این شرکت‌ها در حوزه مواد اولیه، بخشی در حوزه محصول نهایی و بخشی در حوزه ساخت قطعات فعالیت می‌کنند. بررسی شرکت‌های صنعت دارویی بیانگر این است از مجموع ۲۰۰۰ شرکت فعال در صنعت دارو ۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان هستند. حمایت معاونت علمی سبب رشد فزاینده شرکت‌های دانش بنیان شده است.
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: توان مالی شرکت‌های دانش بنیان کوچک است و به همین دلیل نیاز به حمایت دارند. صندوق نوآوری و شکوفایی، بانک مرکزی و معاونت علمی باید از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت کنند. برخی از سرمایه گذاران تمایل دارند از شرکت‌های دانش بنیان حمایت کنند. برنامه اداره تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو این است که ماهانه ۵ محصول جدید را به سبد محصولات تجهیزات پزشکی اضافه کند. هدف از اجرای کار این است که فرمایش مقام معظم رهبری یعنی جهش تولید را محقق کنیم. موضوع اضافه شدن محصولات به سبد محصولات پزشکی کشور از سال جاری آغاز شده و این مسیر ادامه دارد.
محمدی با بیان اینکه ۱۵ محصول جدید در نمایشگاه ایران هلث رونمایی می‌شود، افزود: بیشترین میزان ارزبری در حوزه تامین تجهیزات مربوط به تجهیزات قلبی می‌شود. میزان سرمایه‌گذاری در حوزه تجهیزات قلبی محدود است و من از سرمایه‌گذاران می‌خواهم که در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند.
وی با بیان اینکه برونسپاری اقدامات از راهکارهای حمایتی سازمان غذا و دارو به حساب می‌آید، افزود: تفاهم نامه‌ای با معاونت علمی منعقد کردیم و امیدوارم این تفاهمنامه بتواند امور مربوط به تامین کنندگان را تسهیل کند. اگر این موضوع محقق شود بار سنگینی که بر دوش اداره تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو وجود دارد، کم می‌شود.
وی گفت: تجهیزات پزشکی خط مقدم نظام سلامت است؛ چراکه از مرحله مراقبت و پیشگیری تا پایش سلامتی و تشخیص و درمان کاربرد حیاتی دارد.
محمدی گفت: بازار تجهیزات پزشکی کشور نزدیک به ۳ میلیارد دلار می‌رسد که حدود ۲ میلیارد دلار سهم واردات و یک میلیارد دلار سهم تولید است./ لینک منبع خبر

برچسب هاارز تجهیزات پزشکی ایران هلث تولید دانش بنیان در صنعت تجهیزات پزشکی سازمان غذاودارو سیدحیدر محمدی نقدینگی در صنعت تجهیزات پزشکی

در حافظه کپی شد

حیدر محمدی: تجهیزات پزشکی خط مقدم نظام سلامت است

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم ایران مدیکال منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *